Podľa čoho sa študenti rozhodujú, či študovať v zahraničí alebo v rodnej krajine? Podľa prieskumu spoločnosti INTO University Partnership sa faktory, ktoré ovplyvňujú rozhodovanie študentov a ich rodičov, v posledných rokoch výrazne zmenili.
Po novom sa študenti a študentky zaujímajú aj o väčšiu flexibilitu pri výučbe, návratnosť finančnej investície do vzdelania a jasný pozitívny vplyv na ich budúcu kariéru.
Doba neustále napreduje, svet a spoločnosť sa menia každým dňom a prispôsobujú sa novým udalostiam a vývoju. Nie je prekvapením, že sa zmenili faktory, ktoré študenti zvažujú pred vycestovaním do zahraničia, najmä v nadväznosti na nedávnu skúsenosť s pandémiou Covid-19. Aké faktory teda študenti zvažujú pri rozhodovaní o štúdiu v zahraničí a ako sa zmenili v priebehu rokov? A na čo by sa mali študijní poradcovia zamerať pri odporúčaní a výbere škôl v zahraničí?
Študenti chcú väčšiu flexibilitu aj jasný pozitívny dopad na ich kariéru
V rámci prieskumu spoločnosti INTO University Partnerships sa zozbieralo viac ako 1 000 odpovedí od študijných poradcov z celého sveta. Prieskum prináša mnoho dôležitých zistení a poukazuje na zmeny v prioritách študentov pri výbere štúdia v zahraničí. Študenti kladú väčší dôraz najmä na cenovú dostupnosť a zameriavajú sa na budúcu kariéru. Mení sa aj dopyt po konkrétnych študijných programoch v zahraničí a hybridných programoch.
„Štúdium na dobrej medzinárodnej škole možno prirovnať k „raketovému kariérnemu batôžku“. Voľba školy a študijného odboru, ktoré vám vyhovujú, je jednou z kľúčových životných volieb. Niekoľko rokov na inšpiratívnej a prestížnej vysokej škole vám pomôže získať prehľad v odbore, spoznať svoje silné stránky a vytvoriť si pevný základ pre kariérny rast na Slovensku i v zahraničí,“ pripomína kariérny poradca a psychológ Valerij Seničev. „Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že štúdium v zahraničí mi pomohlo osamostatniť sa, vyštudovať odbor, ktorý ma baví už viac ako 20 rokov (pravdepodobne je to moja celoživotná láska!) a získané vedomosti využívať takmer každý deň.“
Študenti si čoraz viac uvedomujú, že štúdium v zahraničí navždy ovplyvní ich život. Viac ako kedykoľvek predtým sa študenti zameriavajú na svoju budúcu kariéru. Počas štúdia v zahraničí hľadajú stáže alebo pracovné príležitosti, ktoré ich nakoniec môžu priviesť k vysnívanej kariére.
Zlom nastal po vypuknutí celosvetovej pandémie Covid-19 a zmeny, ktoré sa začali diať, stále pokračujú. Príprava na budúce povolanie sa stala pre študentov na celom svete rozhodujúcim faktorom číslo jeden. Až 45 % respondentov prieskumu uviedlo, že študenti počas štúdia v zahraničí prejavujú záujem o iné odbory ako v minulosti. Ide najmä o dominantné odbory na trhu práce, ako je informatika, robotika alebo umelá inteligencia.
Štúdium v zahraničí ako investícia s vysokou návratnosťou
V minulých rokoch patrili medzi najdôležitejšie dôvody štúdia v zahraničí spoznávanie novej kultúry, osvojenie si cudzieho jazyka a medzinárodné skúsenosti. Dnes rodičia a študenti pri rozhodovaní okrem týchto faktorov zohľadňujú aj možnosť štipendií alebo iných foriem finančnej pomoci. Zvýšili sa aj očakávania týkajúce sa návratnosti investícií do vzdelania.
„Mnohí rodičia stále vnímajú štúdium v zahraničí ako možnosť, ktorú sami nemali, a preto študentov veľmi podporujú,“ hovorí Radmila Majerová, konzultantka spoločnosti Education Study „Zároveň im do toho rozhodovania až tak nehovoria a výber nechávajú viac-menej na nich. Dôležitým faktorom sú, samozrejme, financie, ktoré môžu rodičia na štúdium poskytnúť, a to hrá pri výbere destinácie asi najväčšiu úlohu. Ďalšími aspektmi, ktoré ovplyvňujú, kam sa študent prihlási, sú vzdialenosť od Slovenska a v neposlednom rade aj širšie možnosti, ktoré zahraničné školy ponúkajú.“
V súvislosti nielen s pandémiou a teroristickými útokmi študenti vyhľadávajú bezpečné destinácie a inštitúcie. Obavy z krádeží, streleckých útokov alebo občianskej kriminality sú stále aktuálne. Študenti si vyberajú školy, ktoré sú otvorené témam mentálneho zdravia, a ktoré svojich študentov v tejto oblasti podporujú. Duševné zdravie študentov vzbudzuje v posledných rokoch mnohé obavy. Stres spojený s pandémiou vystavil študentov vyššiemu riziku vzniku problémov s duševným zdravím. To môže okrem iného spôsobiť zhoršenie akademických úspechov a výsledkov, sociálnych interakcií alebo ohroziť budúcu kariéru.
Hoci sa vyučovanie po pandémii vrátilo do starých koľají a na väčšine škôl je denné, medzi študentmi sa zvýšil záujem o alternatívne a hybridné študijné programy, ktoré môžu študovať z pohodlia domova. Naopak, študenti sa menej rozhodujú na základe konkrétnych destinácií alebo umiestnení škôl v medzinárodných rebríčkoch a viac sa zameriavajú na ostatné vyššie spomínané faktory.
Nie ste si istí, na čo sa pri výbere školy zamerať? Poďte do toho s nami! Naši skúsení konzultanti špecializujúci sa na štúdium v zahraničí sú tu pre vás.