Motivačný list na vysokú školu nemusí byť žiadna veda. Stačí sa držať niekoľkých základných pravidiel, ktoré váš dokument posunú na špičkovú úroveň!
Na univerzitách v zahraničí je obvykle povinnou (a často zásadnou) súčasťou prijímacieho konania tzv. motivačný list alebo essay. Hoci sa jeho písaniu množstvo študentov obáva, jedná sa o jedinečnú príležitosť, ako zaujať a ukázať zahraničnej vysokej škole (okrem nudného zoznamu známok) niečo navyše, váš osobný príbeh.
Na stredných školách v USA alebo v Anglicku obvykle pomáhajú študentom s prípravou motivačného listu učitelia. Ide totiž o oblasť, ktorá býva v zahraničí súčasťou učebných osnov. Slovenské vysoké školy motivačné listy, v rámci prijímacieho procesu, tak často nevyžadujú, takže robí slovenským študentom zhotovenie tohto dokumentu, celkom pochopiteľne, problémy.
Ako ale napísať originálny motivačný list, ktorý na zahraničnej univerzite nezmizne v tieni tých ostatných? Keď sa budete držať niekoľkých základných pravidiel, nemusí to byť tak náročné, ako sa zdá. Pamätajte, že vaším hlavným cieľom je pomocou listu odpovedať vybranej škole na otázku: Prečo ste práve vy tým správnym kandidátom?
4 základné kroky pri tvorbe motivačného listu
1. Research: Zisti si informácie o škole a odbore, na ktorý sa hlásiš
Motivačný list by mal byť vybranej univerzite a odboru šitý na mieru. Ideálne je preto neponáhľať sa a pred samotným písaním venovať pár dní/týždňov/mesiacov prieskumu teritória.
Zisti si o vybranej vysokej škole v zahraničí a programe čo najviac informácií. Prejdi si základné hodnoty a ciele univerzity a premysli, ako súvisí s tými tvojimi. Zanalyzuj špecifiká zvoleného študijného odboru a zváž, ako s ním môžeš prepojiť svoje schopnosti, skúsenosti a záujmy (ideálne si všetko spíš, nech to máš pri písaní pred očami). Cieľom je vedieť si odpovedať na otázky: Viem, o čom odbor je? Aké moje ciele sú s odborom spojené? Prečo chcem tento odbor študovať a prečo práve na tejto univerzite?
2. Vytvor si premyslenú štruktúru
Motivačný list na vysokú školu by mal byť premyslene štruktúrovaný tak, aby sa pri jeho čítaní človek nestratil. Jednotlivé pasáže na seba musia dobre logicky nadväzovať. Keď si dopredu pripravíš jednoduchú osnovu, bude pre teba pri písaní ľahšie udržať zmysluplný a ostrý text s jasným cieľom. Nižšie uvádzame súpis otázok, na ktoré sa môžeš v jednotlivých pasážach svojho motivačného listu na zahraničnú vysokú školu zamerať:
- Úvod (1 odsek): Prečo chcem odbor študovať a ako som k rozhodnutiu dospel/a? Predchádzala môjmu rozhodnutiu nejaká špecifická udalosť?
- Hlavná časť (1–2 odseky):
- Akademické skúsenosti: Ktoré aspekty na odbore ma obzvlášť zaujímajú, ako to súvisí so súčasným štúdiom? Aký ďalší základ pre odbor mám (skúsenosti, čítanie, konferencie, súťaže)?
- Vlastnosti, mäkké zručnosti: V čom vynikám ako človek? Aké sú moje mimoškolské záujmy? Ako tieto záujmy ovplyvnili moje rozhodnutie študovať daný odbor? Získal/a som vďaka nim nejaké nové mäkké zručnosti? Zistil/a som o sebe niečo nové?
- Cieľ: Aké sú moje (profesijné) ciele do budúcnosti? Ako mi môže štúdium na zahraničnej univerzite pomôcť dosiahnuť tieto ciele?
- Záver (1 odsek): Zhrnutie dôležitých bodov
3. Píš
Akonáhle si pripravíš kvalitnú štruktúru, môžeš sa vrhnúť na písanie. Tu sú rôzne tipy, pomocou ktorých posunieš svoj Essay na vyšší level:
- V úvode začni niečím, čo čitateľov tvojho motivačného listu zaručene upúta (hodnotitelia prechádzajú listov tisíce).
- Na otázku „Prečo chcem odbor študovať?” nezodpovedaj dôvody, ktoré nevzišli priamo od teba (rodinná tradícia právnikov a pod.).
- Najprv napíš všetko, čo považuješ za dôležité (nehľaď na max. počet znakov), a až potom začni škrtať menej podstatné pasáže.
- Nehovor, ale ukáž: demonštruj svoje kompetencie a zručnosti na konkrétnych skúsenostiach.
- Zdôrazni aktivity, ktoré si aktívne vyhľadával/a mimo povinnej školskej dochádzky: univerzity v zahraničí chcú počuť, že netráviš čas iba v škole, ale máš množstvo aktivít, ktoré dotvárajú tvoju osobnosť a sú možným základom pre budúcu kariéru (šport, hudba, IT, design ad.).
- Napájaj svoje záujmy na zručnosti, ktoré si vďaka nim získal/a.
- Ukáž, že máš v obore prehľad: prepoj text s nejakou aktuálnou témou.
- Nepíš o veciach, ktoré nesúvisia s vybraným odborom.
- Nezabudni na gramatiku a jazykovú presnosť (ideálne si nechaj list niekým prekontrolovať).
- V jednoduchosti je krása: snaž sa písať stručne a výstižne (hodnotitelia čítajú listov naozaj veľa).
- Buď sám/sama sebou (nekopíruj iných).
- Nikto nenapíše dokonalú essay na prvýkrát, preto ak prepisuješ list už po niekoľkýkrát, nezúfaj, je to úplne normálne.
4. Daj svoj motivačný list niekomu prečítať
Akonáhle máš motivačný list hotový, daj ho prečítať niekomu ďalšiemu (čím viac ľudí list pred odoslaním uvidí, tým lepšie). Osoby, ktoré nie sú autorom textu, identifikujú oveľa jednoduchšie jeho slabé stránky, ktoré by si kvôli prílišnému ponoreniu sa do písania mohol/a prehliadnuť, zároveň navrhnú zmeny, ktoré by ho urobili príťažlivejším a pod. Ak chceš svoj Essay kriticky ohodnotiť niekým, kto sa dlhodobo pohybuje vo svete štúdia v zahraničí, neváhaj sa obrátiť na Education Study.
Motivačný list na vysokú školu v zahraničí nie je zložitá raketová veda, len treba myslieť na jednotlivé body, ktoré tvoria úspešný motivačný list. Ak by sme to zobrali spätne, vždy majte na pamäti, prečo chcete daný odbor študovať a prečo by práve vás mala napríklad zahraničná univerzita v Anglicku, vysoká škola v Amerike alebo inde prijať. Držte sa jasne danej štruktúry. Snažte sa vety písať čo najviac stručne, výstižne a odseky logicky prepájajte do konečného koherentného celku. Zamyslite sa nad tým, aké sú vaše záujmy mimo školy, aké zručnosti z toho získavate a nebojte sa ich popísať. Spíšte si všetky vaše myšlienky, a až potom prioritizujte to, čo je najdôležitejšie. Veríme, že vám uvedené tipy pomohli, a pokiaľ stále tápete, neváhajte sa obrátiť na tím našich skúsených študijných konzultantov.
Pokiaľ si chcete štúdium v zahraničí vyskúšať, odporúčame vyjsť napríklad aj letný tábor v zahraničí – výber zahraničných summer campov je obrovský. Pokiaľ si chcete zlepšiť angličtinu alebo iný jazyk, vyberte si zahraničný jazykový pobyt.