Zaujíma vás štúdium v zahraničí, ale neviete, kde a s čím začať? Informácií je všade veľa, a je tak veľmi jednoduché sa v nich stratiť. Pripravili sme pre vás zhrňujúci článok, ktorý vám poradí, ako postupovať pri výbere strednej školy v zahraničí!
Rodinná rada
Na začiatku plánovania štúdia v zahraničí je kľúčová komunikácia! Sadnite si spoločne ako rodina a prediskutujte, na čo sa cítite, čo od štúdia v zahraničí očakávate, aký rozpočet máte na túto životnú investíciu, aký jazyk chcete zlepšiť a čomu sa plánujete na zahraničnej strednej škole prioritne venovať.
Ideálny čas na riešenie štúdia v zahraničí je rok pred plánovaným odchodom. Vďaka tomu budete mať na výber z viacerých možností a zvýšite svoju šancu na získanie štipendia.
Na rodinnej porade môžete navrhnúť aj spoločnú návštevu EduFestivalu, kde majú záujemcovia o štúdium za hranicami jedinečnú príležitosť osobne sa stretnúť so zástupcami zahraničných stredných škôl.
Hľadanie vhodnej zahraničnej strednej školy a programu
Akonáhle si v rámci rodinnej porady ujasníte ciele vášho štúdia v zahraničí, môžete sa pustiť do hľadania vhodnej zahraničnej strednej školy a programu. Pravdou je, že internet je informáciami o štúdiu v zahraničí presýtený, a je tak veľmi jednoduché odniesť si z každodenného hľadania skôr zmätok v hlave.
Ak máte jasno v tom, čo od zahraničného pobytu chcete a očakávate, je ideálne nájsť si overenú agentúru, ktorá vám pomôže nielen s výberom strednej školy v zahraničí, ale aj s prípravou na prijímacie skúšky a všetkým papierovaním ohľadom víz, poistenia, dopravy atď. Kvalitná agentúra vám poradí, ak si ešte nie ste istí, dôsledne vás prevedie celým procesom a bude k dispozícii aj počas samotného pobytu.
Pri hľadaní strednej školy v zahraničí a vhodného programu je potrebné zvážiť niekoľko aspektov:
1. Štátna alebo súkromná stredná škola v zahraničí?
Štátne stredné školy v zahraničí môžu byť finančne dostupnejšie. Pri plánovaní štúdia na niektorej zo štátnych škôl je však potrebné nadviazať spoluprácu s overenou agentúrou, ktorá má so štúdiom na štátnych stredných školách v zahraničí dostatok skúseností. Často sa totiž stáva, že pri výbere nekvalitnej agentúry si študent nemôže sám vybrať konkrétnu školu alebo lokalitu, kde bude študovať. Tiež ubytovanie býva pri niektorých spoločnostiach lotéria, keďže ho zabezpečujú hostiteľské rodiny, s ktorými si študent môže a nemusí sadnúť. V Education Study berieme všetky tieto aspekty do úvahy a posielame študentov do zahraničia na konkrétne nimi vybrané štátne stredné školy k overeným hostiteľským rodinám.
Na súkromných internátnych stredných školách v zahraničí, tzv. boarding schools, je situácia iná. Záujemcovia o štúdium zvyčajne prechádzajú prijímacím konaním, počas ktorého každý ukazuje, prečo by práve on mal byť na zahraničnú školu prijatý, čo sa chce naučiť a čomu sa plánuje venovať. Zvyčajne uchádzači škole predkladajú okrem vysvedčenia aj portfólio (videonahrávky zo športu a pod.) a absolvujú pohovor.
Ubytovanie je na boarding school zabezpečené priamo na internáte v školskom kampuse. Súkromné zahraničné stredné školy vytvárajú pre každého stredoškoláka prostredie na mieru pripravené pre rozvoj jeho individuálnych talentov. Študenti sa môžu v rámci špecializovaných predmetov, klubov a krúžkov zamerať na vybraný šport, vedu, umenie alebo technológie.
2. Destinácia
Najčastejšie odchádzajú stredoškoláci študovať do anglicky hovoriacich krajín, ako je Veľká Británia, USA alebo Kanada. Programy v angličtine je však možné absolvovať aj v krajinách ako Dánsko, Španielsko či Švajčiarsko.
Cieľovú destináciu sa snažte vyberať podľa toho, aké prostredie na život preferujete a v akej atmosfére chcete stráviť svoje stredoškolské roky. Milujete plážovú atmosféru, pokoj, more a slnečné počasie, alebo skôr veľkomesto plné ľudí z celého sveta s množstvom príležitostí? Nevadí vám byť ďaleko od domova, alebo by ste radšej mali rodinu a priateľov na dosah? To všetko sú otázky, na ktoré by ste si pri výbere lokality mali odpovedať.
3. Financovanie stredoškolského štúdia v zahraničí
Kvalitné vzdelanie niečo stojí. Štúdium v zahraničí už na strednej škole je investíciou do budúcnosti. Študenti sa vracajú samostatnejší, sebavedomejší, dosahujú vynikajúce akademické výsledky a získavajú nespočetné skúsenosti a zážitky z poznávania nových ľudí a kultúr.
Aj pre stredoškolákov existujú rôzne štipendijné programy. Ak ste našli spoľahlivú agentúru, ktorá spolupracuje s kvalitnými zahraničnými školami, pomôže vám aj so znížením školného alebo so získaním finančnej podpory, ktorú zahraničné stredné školy ponúkajú.
4. Dĺžka štúdia v zahraničí
Starostlivo zvážte aj dĺžku svojho pobytu. Môžete vycestovať na niekoľko mesiacov, jeden rok alebo absolvovať celé stredoškolské štúdium. Keďže podmienky jednotlivých programov v rôznych krajinách sa líšia, svoje plány konzultujte s agentúrou, ktorá má s celým procesom skúsenosti. Najčastejšie odchádzajú študenti na jeden školský rok, no keď spoznajú výhody štúdia v zahraničí, mnohí z nich sa rozhodnú pokračovať a dokončiť tam celé stredoškolské vzdelanie.
Mladší študenti, ktorí sa ešte len chystajú na strednú školu, si môžu štúdium v zahraničí vyskúšať na Summer campech – letných táboroch, ktoré každoročne organizujú zahraničné stredné školy.
5. Návrat na slovenskú strednú školu
Počas výberu zahraničnej strednej školy je potrebné myslieť aj na to, že po návrate na Slovensko sa študenti môžu stretnúť s nepríjemnými komplikáciami zo strany slovenských stredných škôl. Často ich totiž čaká množstvo porovnávacích skúšok alebo dokonca opakovanie celého zameškaného ročníka. Aj keď sa vzdelávacie systémy v zahraničí od slovenského systému líšia, pri správnom nastavení študijného programu pred vycestovaním je možné týmto problémom čiastočne predísť.
Podpora zahraničných pobytov je na slovenských stredných školách rôzna. Niektoré školy ich vítajú a dokonca organizujú prednášky a workshopy na túto tému.
7. Online štúdium zahraničnej strednej školy?
Nemôžete z nejakého dôvodu vycestovať za hranice? Skúste štúdium zahraničnej strednej školy online. Túto možnosť často volia napríklad športovci, ktorí kvôli športovým aktivitám veľa cestujú, alebo stredoškoláci, ktorí si chcú k štúdiu na Slovensku pridať predmety vyučované v cudzom jazyku.
8. Inšpirujte sa
Ak už máte vybrané niektoré zahraničné stredné školy, medzi ktorými sa rozhodujete, neváhajte si vypočuť alebo prečítať príbehy tých, ktorí ich už absolvovali. Osobné skúsenosti sú na nezaplatenie! Na našom blogu pravidelne pribúdajú príbehy stredoškolákov, ktorých sme vyslali študovať do zahraničia:
Napríklad naša študentka Zuzka sa zo Slovenska vydala na americkú strednú školu Lincoln Academy a Anna odišla na zahraničnú strednú školu kvôli golfu.
Hľadáte niekoho, kto vás prevedie celým procesom výberu strednej školy v zahraničí a samotným štúdiom? Kontaktujte nás na Education Study.