Vybrať si zo širokej palety zahraničných stredných škôl nemusí byť vôbec jednoduché. V tomto článku sa venujeme rôznym otázkam, ktoré by ste počas svojho výberu strednej školy mimo SR mali brať do úvahy.
Na ako dlho chcem na strednú školu do zahraničia vycetovať?
Doba, ktorú chcete/môžete štúdiu v zahraničí venovať, je pri výbere školy zásadná. Akonáhle si ujasníte plánovanú dĺžku štúdia, vyškrtnú sa z obrovskej ponuky zahraničných stredných škôl tie, ktoré vybrané časové rozmedzie neposkytujú, a možnosti sa vám o trochu zúžia. Stredné školy v zahraničí ponúkajú:
Krátkodobé študijné pobyty v zahraničí (3–6 mesiacov)
Krátkodobý študijný pobyt v zahraničí je vhodný pre tých študentov, ktorí si chcú štúdium v zahraničí na nejaký čas vyskúšať (kľudne len na jeden stredoškolský semester), ale zároveň si nie sú istí, či by dlhodobé oddelenie od rodiny a domu zvládli. Ide tiež o štúdium menej finančne náročné, teda napríklad na také predbežné preskúmanie vôd pred vysokoškolským štúdiom mimo SR ideálne.
Dlhodobé študijné pobyty v zahraničí (1–4 roky)
Dlhodobé štúdium strednej školy v zahraničí ponúka študujúcim tesnejšie prepojenie s tamojšou kultúrou, ľuďmi, jazykom i školou. Študenti najčastejšie odchádzajú na jeden školský rok, ale akonáhle začnú rozoznávať výhody štúdia v zahraničí (individualizovaný prístup pedagógov i školy, rýchle zdokonalenie jazyka, medzinárodné priateľstvo atď.), mnoho z nich sa rozhodne pokračovať a dokončiť za hranicami celú stredoškolskú dochádzku.
Kde v zahraničí chcem strednú školu študovať?
Každý z nás preferuje iné prostredie k životu, a preto je potrebné sa pred výberom strednej školy v zahraničí zamyslieť nad tým, v akej atmosfére chcete svoje stredoškolské roky tráviť. Milujete plážový vibe, pokoj, more a slnečné počasie alebo skôr veľkomesto hýriace ľuďmi z celého sveta a kopou príležitostí? Nevadí vám byť ďaleko od domova alebo by ste radšej svoju rodinu a priateľov mali na dohľad? Dokážete v danej destinácii finančne vychádzať tak, ako by ste si predstavovali? To všetko sú otázky, na ktoré by ste si pred výberom zahraničnej strednej školy mali odpovedať.
Veľmi často si študenti, vydávajúci sa študovať do zahraničia s nami, volia štúdium strednej školy v Amerike a mnoho ľudí tiež odchádza študovať na strednú školu v Anglicku. Konkrétne destinácie a školy (vrátane odkazov na ich podrobný popis), kam môžete na strednej vycestovať, nájdete v príslušnej záložke na našom webe. Ak máte pocit, že v takom množstve variantov sa nedá zorientovať, ozvite sa, a my na základe vášho profilu vyberieme 3–5 najvhodnejších stredných škôl, ktoré vám dokonale padnú.
Koľko môžem do stredoškolského štúdia v zahraničí investovať?
Pri výbere tej správnej zahraničnej strednej školy je samozrejme nutné zohľadniť aj vaše finančné možnosti. Výška poplatkov sa u jednotlivých škôl líši. Finančné náklady sa odvíjajú od zvolenej destinácie, typu strednej školy (internátne stredné školy v zahraničí majú iné školné, ako štátne stredné školy v zahraničí), dĺžky štúdia, vybraného programu atď. Z hľadiska financií je preto ideálne si dopredu zistiť, či je školné možné znížiť napríklad pomocou štipendia alebo financial aid.
Keďže máme s financovaním štúdia v zahraničí množstvo skúseností, je to tiež jedna z oblastí, s ktorou sa na náš tím špecialistov na štúdium v zahraničí môžete obrátiť.
Aké sú moje akademické ciele a perspektívy po dokončení stredoškolského štúdia v zahraničí?
V priebehu vyberania sa dôkladne zamerajte na konkrétne vzdelávacie programy, ktoré škola ponúka. Zahraničné stredné školy môžu mať rôzne zamerania, takže sa sústreďte na to, aby ste zvolili takú, ktorá bude súzniť s vašimi akademickými cieľmi a perspektívami po dokončení štúdia. Chcete sa na zahraničnej strednej škole venovať nejakému športu? Radi by ste počas strednej rozvíjali svoje herecké schopnosti? Plánujete sa venovať štúdiu hudby? Také otázky si musíte počas výberu klásť.
Pri pátraní a rozmýšľaní vám tiež môže pomôcť prieskum toho, ako na tom škola je v rámci rôznych rebríčkov a hodnotenia od jej absolventov (aká je jej povesť). Môžete vyskúšať napríklad Niche.com, kde nájdete hodnotenie veľkého množstva zahraničných stredných škôl od absolventov.
O tom, ako nad výberom zahraničnej strednej školy v rámci svojich akademických cieľov a perspektív premýšľali študenti, ktorí sa už študovať do zahraničia vydali, sa dočítate na blogu. O svoj príbeh sa tam s nami podelil napríklad Adam, ktorý odišiel na strednú školu do USA za hokejom alebo úspešná golfistka Anička.
Ako sa mám pripraviť na prijímací proces na zahraničné stredné školy?
Každá škola má svoje vlastné špecifické podmienky prijatia a je potrebné, aby ste dopredu zvážili, čo je vo vašich silách. Stredné v zahraničí vyžadujú rôznu mieru znalosti cudzieho jazyka (obvykle angličtiny), niektoré dokonca neprijímajú študentov bez predloženia certifikátu (napr. IELTS Academic, TOEFL), alebo na overenie úrovne angličtiny využívajú test Duolingo. Často je jednou z podmienok aj doloženie vysvedčenia z niekoľkých predchádzajúcich ročníkov štúdia, motivačný list, odporúčanie od učiteľov/trénerov alebo napríklad interview s pracovníkom školy. Pred výberom strednej je preto podstatné zvážiť, koľko ste ochotní príprave venovať času, a či nebudete s chystaním potrebných materiálov potrebovať skúsenejšiu pomoc.
Kde mám nájsť informácie o štúdiu v zahraničí a pomoc s rozhodovaním?
Zo všetkých spomínaných faktorov je jasné, že toho na zvažovanie a vyhľadávanie máte naozaj plno a človek sa do toho jednoducho zamotá. Ide o veľké životné rozhodnutie, ktoré by mal každý študent dopredu dôkladne premyslieť a v prípade obáv a nejasností sa obrátiť na niekoho, kto sa touto témou dlhodobo zaoberá. Tím Education Study sa výberu vhodnej zahraničnej strednej školy venuje niekoľko rokov. Na školy v zahraničí pravidelne jazdíme, takže sme o všetkých ich prednostiach a úskaliach podrobne oboznámení. Ak si teda neviete rady s výberom, napíšte nám a spoločne to dotiahneme do konca!